عسل ارگانیک چیست

عسل ارگانیک

با توجه به شیوع بیماریهایی که افراد از طریق تغذیه نامناسب به آن مبتلا می گردند مردم به استفاده از محصولات طبیعی و ارگانیک ترغیب می شوند و عسل طبیعی یکی از فراورده های تولیدی زنبور عسل که با داشتن انواع ویتامینها و املاح نقش عمده ای در برطرف کردن نیازهای غذایی و درمان بیماریها دارد ، از اهمیت خاصی در بین محصولات ارگانیک برخوردار است.
به دلیل پیچیده بودن فرایند تولید عسل شرایط زیادی جهت تهیه عسل ارگانیک لازم است که زنبوردار باید رعایت کند که در زیر به طور مختصر به چند مورد اشاره می شود.

عسل ارگانیک چیست

ارگانیک به محصولاتی گقته می شود که جهت تولید آن محصول از هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نشود و محصول طی پروسه طبیعی ساخته شود.

تولید عسل ارگانیک

مواردی که در تولید عسل ارگانیک باید رعایت شود شامل نکات زیر می باشد:

۱- کندوهای عسل از مواد طبیعی ساخته شود(چوب و تخته یا سفال و مواد غیر پلیمری)SAM_2396
۲-موم داخل کندو از موم طبیعی ساخته شود(ترجیحا توسط خود زنبور)
۳-استفاده مجدد از موم ها بعد از استحصال عسل در تولید عسل ارگانیک ممنوع می باشد
۴-از عسل و گرده گل به عنوان منبع غذایی زنبور در اوایل فصل و زمستان گذرانی و در دوره تولید زمانی که با کمبود شهد در منطقه مواجه هستیم استفاده شود.
تقریبا یک پروسه یکساله (حدودا ۲۷۰ روز) برای تهیه عسل ارگانیک طی شود (جایگزینی شان عسل طبیعی با شانهای قبلی و تغذیه زنبورها از شهد و عدم استفاده از سموم شیمیایی برای مبارزه با آفات و بیماریهای کندو و همچنین مزارع و باغات اطراف محل استقرار کندوها مطلقا نباید سمپاشی شوند و زنبورستان دور از محدوده ترافیکی و بزرگراهها و کارخانجات آلاینده و محل دفن زباله ها و فاضلابها و دامداریها و مرغداریها و استخرهای پرورش ماهی باشد.

photo_2015-09-27_17-44-39
استفاده از آب سالم برای مصرف زنبورها از نکات ضروری هست و همچنین محدوده پرواز زنبورها از گیاهانی باشد که برای دفع آفات نیاز به سمپاشی نداشته باشند. محل استقرار کندوها بهتر است در مناطق بکر و کوهپایه و دارای تنوع گیاهی متنوع باشد تا زنبورها از شهد گیاهان مختلف برای تولید عسل استفاده کنند و در صورت اتمام شهد و دوره گلدهی در منطقه به نقاط دیگر کوچ داده شوند.photo_2015-09-27_17-44-15
برای کنترل آفات و بیماریهای کندو از هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نشود و برای ای منظور و جلوگیری از انتشار آفات و بیماریها باید کندوهای بیمار جدا شوند.
برای مبارزه با بید موم خوار در انبار از نفتالین یا مواد شیمیایی استفاده نشود . قبلا سوزاندن گوگرد مرسوم بود که جدیدا منسوخ شده است و بهتر است از مبارزه بیولوژیکی استفاده شود.
برداشت عسل در محلهای بهداشتی انجام شود و برای تبدیل عسل خام به شهد از حرارت مستقیم استفاده نشود و در صورت نیاز درجه حرارت باید زیر ۴۰ درجه سانتیگراد (بصورت غیر مستقیم) باشد.
ظروف نگهداری عسل بهتر است شیشه باشد و حدالمقدور از ظروف پلاستیکی استفاده نشود و برای نگهداری عسل از مواد شیمیایی و نگهدارنده استفده نشود.

خواص عسل ارگانیک

به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی در تولید عسل ارگانیک و همچنین تغذیه زنبورها از شهد گیاهانی که برای کنترل بیماریها و آفات از آفت کشهای شیمیایی استفاده نشده اند ، عسل ارگانیک با بدن افراد سازگاری دارد و هیچگونه عوارضی مثل سایر فروارده هایی که با مواد شیمیایی تهیه میشوند ندارد و همه خواص طبیعی گیاهان را در عسل ارگانیک واقعی میتوان یافت.

فروش عسل ارگانیک

مصرف کنندگان هنگام خرید عسل ارگانیک باید توجه داشته باشند که تولید عسل ارگانیک محدود هست و همه زنبورداران قادر به تولید آن نیستند و بخاطر ریسک بالایی که دارد زنبوردارن زیاد به این کار راغب نیستند به همین علت حتما عسل را از جاهای مطمئن خریداری نمایند و گول تبلیغات دروغ را نخورند.
تولید عسل ارگانیک هزینه زیادی دارد و قیمت تمام شده عسل ارگانیک خیلی بالاتر از عسلهای معمولی هست.
تشخیص عسل ارگانیک از طریق آزمایشگاههای مواد غذایی معتبر و همچنین نظارت مکرر طی فرایند تولید و بسته بندی امکان پذیر هست.
ارگانهای مسئول برای جلوگیری از سوء استفاده دلالها باید در طول سال به محصولات ارگانیک نظارت داشته باشند.
عسلهای ارگانیک موجود در فروشگاه عسل ملکه (منطقه آذربایجان)
عسل ارگانیک کوهی عسل ارگانیک گون عسل ارگانیک سبلان عسل ارگانیک کاکوتی و عسل ارگانیک گشنیز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.